Naudingi patarimai krikštynų šventei
Nusprendėte krikštyti vaikelį ir surengti jam gražią šventę, tačiau nežinote, nuo ko pradėti. Šis straipsnis turėtų Jums pagelbėti ir atsakyti jei ne į visus, tai bent į didžiąją dalį klausimų. Dažnai mamos ir krikšto mamos klausia, kas ir ką turi daryti, už ką atsakingi vieni, už ką kiti. Atsakymas labai paprastas – viskas yra Jūsų susitarimo reikalas. Jei mama augina dar visai mažutį vaikelį ir paprasčiausiai neturi laiko krikštynų scenarijui paruošti, o krikšto mama nori ne tik palaikyti vaikelį ant rankų ceremonijos metu, bet ir prisidėti daugiau, didesnę organizacinių darbų dalį paskirkite jai. Taigi, apie viską nuo pradžių.
Išsirinkite krikšto tėvus bei bažnyčią. Užsisakykite krikštynų datą. Būtinai paklauskite apie pačią ceremoniją, ar ji bus individuali, tik Jūsų vaikeliui, kur vyks (bažnyčioje ar koplytėlėje), kiek laiko truks, kas krikštys vaikutį. Išrinkite krikšto vardą. Rinkdama pasidomėkite vardo reikšme, ką šventasis globoja. Pilną vardų sąrašą rasite maldaknygėse ar liturginiame maldyne. Po krikštynų ceremonijos krikšto tėvai pakviečiami atsiimti vaiko krikšto liudijimo. Paprastai šiuo momentu paaukojama piniginė auka bažnyčiai. Pasitarkite su krikšto tėvais, kaip darysite, ar duosite jiems pinigėlių ar jie mokės patys.
Nuspręskite dėl pagrindinių klausimų, susijusių su krikštynų švente: kiek žmonių kviesite, kur darysite šventę (namuose ar nuomositės sodybą, o gal kavinę ar vaikų žaimų kambarį), kokią dieną rinksitės, kokį biudžetą skirsite. Jei planuojate nuomotis sodybą ar kavinę, o šventėje bus mažų vaikučių, pagalvokite apie tai, kur būtų galima vaikutį pervystyti. Rinkitės šiuo atžvilgiu patogią vietą. Jei vaikutis mažas, neplanuokite ilgos šventės. Užteks dviejų – trijų valandų, nebent bus galima ramiai vaikutį užmigdyti. Juk jei kūdikėlis bus piktas ir nuolat verks, dėmesį teks skirti jam, o ne svečiams.
Rinkdamiesi šventės vietą pasidomėkite, ar tuo metu, kai vyks jūsų krikštynos, bus daugiau kitų žmonių švenčių, ar visa erdvė bus skirta tik jums. Nuspręskite, kuris variantas jums priimtinesnis ir patogesnis.
Švenčiantiems žaidimų erdvėje „Čiuku Čiuku“ yra sukuriamas ypatingas komfortas – vienu metu vyksta tik 1 šventė, prieš kiekvienas krikštynas patalpos kruopščiai išvalomos, dekoruojamos pagal jūsų pageidavimus. Čia yra erdvės tiek skirtingo amžiaus vaikų žaidimams, tiek suaugusiųjų pasisėdėjimui.
Kai jau turite šventės vietą, išsirinkite ir užsisakykite fotografą (jei galite skirti dalį biudžeto tam). Juk krikštynos – vieną kartą gyvenime, o po kiek laiko pasižiūrėti į profesionalias nuotraukas bus tikrai malonu tiek jums, tiek jau paaugusiam vaikučiui. Paprastai fotosesija rengiama prieš krikšto ceremoniją. Įamžinamos akimirkos, kaip vaikelis aprengiamas. Tada jis dar nebūna išvargęs nuo dienos įspūdžių. Laiką reiktų derinti su fotografu bei prie Jūsų vaikučio dienos režimo. Geriausia būtų, kad jis būtų pamiegojęs ir pavalgęs, juk tai pagrindinės sąlygos mažiukui būti laimingam. Jei norite pataupyti, ieškokite pradedančio fotografo, jų įkainiai bus mažesni. Tačiau būtinai pasižiūrėkite, ar Jus tenkina toks fotografavimo stilius bei nuotraukų kokybė. Taip pat krikštynas galite planuoti pavasarį (pavyzdžiui gegužės vidury). Gamta tada bus jau sužydėjusi, orai atšilę, taigi primins vasarą, tuo tarpu daugelio paslaugų kainos bus žemesnės.
Nuspręskite dėl krikšto vaikelio rūbų. Tradiciškai krikšto vaikelį turėtų aprengti krikšto mama, bet viskas priklauso nuo Jūsų susitarimo. Tikrasis krikšto rūbas – tai skraistė, kuria apgobiamas vaikelis krikšto metu. Suknytės ir kostiumėliai iš tiesų nėra krikšto rūbai. Vis dėlto jei planuojate juos siūdintis ar megzti specialiai tai progai (o yra tikrai nuostabių drabužėlių, kuriuos pamačius suspurda širdis ne vienai mamai, juk visos norime, kad mūsų mažylis būtų gražiausias tą dieną), užsisakykite iš anksto. Atsiminkite, kad rūbelių siuvėjos bei mezgėjos turi daug užsakymų, taigi Jūsiškio gali ir nepriimti. Galite susitarti, kad krikšto mama pasirūpins krikšto žvake, tuo tarpu mama rūbeliais, skraiste ir papuošimu žvakei (geriau viską užsakyti vienoje vietoje, kad viskas derėtų). Krikšto žvakę rinkite didesnę ir ilgesnę. Ją dar naudosite pirmosios komunijos metu. Taip pat ji turėtų būti saugoma iki žmogaus gyvenimo pabaigos. Jei mama irgi nori pasipuošti panašiai kaip krikšto vaikutis, reiktų drabužėlius užsakinėti dar anksčiau.
Pagalvokite, ar pati darysitės profesionalų makiažą, šukuoseną. Jei taip, susitarkite dėl laiko. Jei vaikutis mažas, galbūt būtų patogiau visažistę ir kirpėją išsikviesti į namus.
Kai pagrindiniai klausimai aptarti, galima kibti į šventės organizavimo darbus. Išsiuntinėkite kvietimus į krikštynas. Juos galite užsisakyti arba pasidaryti pati. Nepamirškite, kad kvietimai turi būti susiję su Jūsų krikštynų tema. Gal Jūsų vaikučio vardas Nojus? Tada galite daryti krikštynas jūros tema. Jei vaikutis labai mažutis, galite daryti angeliškas krikštynas. Galite tiesiog pasirinkti temai vieną ar kelias spalvas. Viskas priklauso nuo Jūsų norų ir fantazijos. Tiesiog pagalvokite, kokių dekoro priemonių jau turite namuose ir kokiai temai jos geriausiai tiktų. Idėją gali pasufleruoti ir šventės vieta.
Jei tema jau išrinkta, kvietimai paruošti, galima kibti į šventės vietos dekoravimo darbus. Jei turite laiko, daug ką galite
pasidaryti pati. Dažnos mamytės gamina vaikučio vardo girliandas, širmą fotosesijai, linksmas lūpas ir akinius, smeigtukus sumuštiniams ar keksiukams ir dar daug įvairiausių rankdarbių. Svečiams galima įsegti po atitinkamos spalvos kaspinuką, angeliuką iš karoliukų, boružytę, duoti balionėlį, vėjo malūnėlį… Kaip tai padarysite priklauso ir nuo Jūsų pasirinktos temos.
Numatykite, kas padės papuošti šventės vietą prieš svečiams atvykstant (juk patys būsite bažnyčioje) arba susitarkite, kad leistų dekoruoti iš anksto. Jei švęsite „Čiuku Čiuku“ erdvėje, dekoracijas galėsite atvežti prieš šventę ir mes pasirūpinsime, kad erdvė būtų papuošta pagal jūsų norus.
Maistas ir gėrimai – taip pat svarbi šventės detalė. Paprastai krikštynų tortą užsako krikšto mama, bet griežtų taisyklių nėra. Jei yra galimybė, net jei švenčiate namuose, maistą užsisakykite. Taip sumažės rūpesčių ir jūs galėsite mėgautis švente. Iš tradicinių krikštynų „patiekalų“ galite pagaminti „krikštuko košytę“. Ja visus svečius turėtų vaišinti seneliai. Krikšto mama gali iškepti naminės duonos ar pyrago – tai irgi būtų tradicinis lietuviškas patiekalas, kuriuo rūpinasi krikštamotė.
Muzika turėtų būti neįkyri, linksma, bet atlikti tik fono vaidmenį. Juk šventės metu kalbėsite, žaisite, taigi muzika neturėtų trukdyti.
Reikėtų nuspręsti dėl dovanų seneliams, krikštukui, svečiams, krikšto tėvams. Susitarkite su krikšto mama, kas rūpinsis dovanomis seneliams, jei tokias dovanosite. Paprastai tai tik simbolinės dovanos, kurios pažymi, kad tėvai jau tapo seneliais ir yra susijusios su naujuoju anūku. Pavyzdžiui, močiutėms galite dovanoti išgraviruotus didelius medinius šaukštus su ta mintimi, kad gerai maitintų anūką koše, seneliams dūdeles, kad išmokytų dainuoti ir groti. Jei kažką galvojate dovanoti svečiams, tai turėtų būti smulkmenėlės. Gali būti muiliukai su krikštuko nuotraukyte, saldainiai, kitokie skanumynai. Vienas iš dovanų svečiams variantų – krikšynų laikraštukas. Rašykite jį daugiau galvodama apie tai, kad liks atminimas vaikeliui, o ne svečiams, nes ko gero įdėtą triūsą brangins tik patys artimiausi žmonės. Krikštukui dovanas dovanoja krikšto tėvai, bet gali kažką atminimui dovanoti ir tėvai. Viskas priklauso nuo Jūsų finansinių galimybių. Pavyzdžiui, galite padovanoti aukso luitelį. Šį pašventinkite krikšto ceremonijos metu. Vėliau vaikutis galės iš šio pašventinto aukso pasidaryti vestuvinius žiedus. Jei dovanojate angelėlio statulėlę, taip pat pašventinkite ceremonijos metu. Apie šventinamas dovanas pakalbėkite su kunigu iš anksto. Tradicinės simbolinės dovanos, kurias dovanoja krikšto mama, yra cukrus, muilas, šermukšnio šakelė. Krikšto tėvams dovanos dovanojamos kaip padėka, jei šie daug prisidėjo prie krikštynų šventės rengimo. Tai vėlgi gali būti simbolinės dovanos, krikštuko nuotrauka, rankos antspaudėlis ir panašiai.
Žaidimai – būtina krikštynų šventės dalis. Jų pagalba šventė taps išskirtine ir linksma. Dalis žaidimų turėtų būti tokie, kad liktų krikštukui atminimui, pavyzdžiui pasižadėjimai, profesijos spėjimas, palinkėjimai.
Krikštynų kulminacija – šventei artėjant į pabaigą akcentuokite jos kulminaciją. Žinoma, ji neapsieis be krikštynų torto. Galite uždegti fejerverką fontanėlį. Jei švenčiate sodyboje, galite pagalvoti apie palinkėjimų sakymą ir gintaro dulkių metimą į laužą, paleisti dangaus žibintus ar balionus. Jei planuojate padėkoti krikšto tėvams, dabar būtų pats metas. Taip pat šventės pabaigoje galite įteikti dovanėles svečiams. Jei jos buvo padėtos ant stalo kaip dekoracija, tiesiog atkreipkite į jas dėmesį, pasakydama, kad tai krikštynų lauktuvės.
Po krikštynų galite svečiams išsiuntinėti padėkos laiškelius (elektroninius arba popierinius), pridėti krikštynų nuotraukas.
Kviečiame susipažinti su „Čiuku Čiuku“ žaidimų erdve:
Mielai padėsime organizuojant krikštynas! Užsukite į svečius ir aptarsime visas detales.
Prieš atvykstant būtinai susiekite:
Tel.: +370 (5) 208 0809
El. paštas: info@ciukuciuku.lt
Taip pat galite užpildyti šią formą:
Dalies informacijos šaltinis: http://www.planuokpati.lt/.